Így lesz élmény a pályaválasztás Pécsre érkezett a hat várost érintő műszaki pályaválasztási programsorozat

Interaktív, élmény alapú bemutatókon keresztül kelti fel a pályaválasztás előtt álló iskolások érdeklődését a műszaki és informatikai pályák iránt a Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál. Az ország hat városát érintő programsorozatot idén is a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) hívja életre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével, melyre összességében közel tízezer fiatalt várnak a szervezők. A pályaválasztási roadshow jelenlegi állomása Pécs.

A Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál hét évvel ezelőtt azzal a céllal jött létre, hogy az ipari szereplők és az oktatási intézmények bevonásával látványos, vonzó, interaktív, élmény alapú bemutatók segítségével felkeltse az érdeklődést a pályaválasztás előtt álló diákokban a műszaki és informatikai pályák iránt.


Kép

Az utóbbi években kirobbanó munkaerő-kereslet jellemzi a műszaki pályákat, és a trendek azt mutatják, hogy a megnövekedett igénnyel tartósan számolhatunk. A szakember-utánpótlás a munkaadók szempontjából egyre égetőbb kérdés, elég csak arra gondolni, hogy a 200 ezer kilométernyi magyarországi villamosenergia elosztóhálózat rendszerének folyamatos fejlesztése, a megújuló energiatermeléssel járó kihívásokra való felkészítése jelentős szakmai kihívást jelent a hálózati társaságoknak. Ráadásul nem egyszerűen a vezetékek cseréjéről, hanem egy, a mainál sokkal összetettebb, korszerűbb, nagymértékben digitalizált technológia telepítéséről, majd működtetéséről van szó.

A műszaki szakmák tehát a korábbiaknál jelentősen összetettebb, szélesebb körű felkészültséget és ismereteket igényelnek. Évente legalább hatszáz, a fenntartható energiatermelés kihívásait és azok műszaki megoldásait is ismerő, új villanyszerelőre lenne szükség országosan, ezzel szemben alig több, mint háromszáz diák végez jelenleg a szakmát oktató középiskolákban, és akkor még nem is beszéltünk az építőipar rohamosan növekvő villamos-szakember igényéről.


Kép

Jól képzett szakemberekre – mérnökökre és villanyszerelőkre – van tehát szükség. A szakmák megismertetésén, vonzóvá tételén és a képzési rendszer legújabb igényeknek, technológiai fejlődésnek megfelelő alakításán évek óta együttműködésben dolgoznak az ország közép- és felsőfokú oktatási intézményei, a végzett szakembereket fogadni kész vállalatok és szakmai szervezetek. Ezt az ágazati összefogást jól példázza a MEE szervezésében immár hatodik éve megrendezett Mi a pálya? országos műszaki pályaválasztási fesztiválsorozat is, az áramszolgáltatók, energetikai cégek részvételével és támogatásával. Az idei ötödik, pécsi állomásnak a pécsi Lauber Dezső Sportcsarnok ad otthont november 4-én. Ezen a helyszínen a rendezvény legnagyobb kiállítója az E.ON Hungária Csoport.


Kép

Drónok, hőkamerák, kosaras autók, műszersimogató – számtalan kézzelfogható eszköz, kipróbálható gyakorlati feladat is a műszaki pályára hangoló élő show része. A rendezvényen a fiatalok a műszaki ágazatok kiemelkedő vállalataival találkozhatnak interaktív módon kézzel fogható élményeket szerezve dönthetnek arról, hogy mely szakterület érdekli őket a leginkább. A diákok emellett találkozhatnak a műszaki szakembereket képző középiskolák és felsőoktatási intézmények képviselőivel, hogy pontos képet kapjanak a különböző képzési lehetőségekről.


Kép

A Mi a pálya? műszaki pályaválasztási fesztiválsorozat 2021-ben Budapestet követően ellátogatott Debrecenbe, Szegedre, Miskolcra, majd Pécset követően Győrbe érkezik. A részvétel a rendezvényen minden helyszínen ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

További részletek: miapalya.mee.hu

Interjúszervezés és további információ:

Magyar Elektrotechnikai Egyesület

Schwarcz Barbara

Tel:+36 30 490 8851

E-mail: mee@mee.hu

Irány a webshop!